סיפורם של שישה שטיחים מפורסמים:

שישה שטיחי קיר שנארגו בפלנדריה ­ ( LA DAME A LA LICORNE)  “הגבירה וחד הקרן” במאה ה16 . שטיחים אלה נחשבים ליצירת מופת, ולאחד משיאי האמנות של ימי הביניים. חמישה שטיחים מתארים את חמשת החושים: טעם וריח, מגע, שמיעה וראיה. שמו של השטיח השישי הוא,”לתשוקתי היחידה”. דמות הגיבורה וחד הקרן מופיעים בכל אחד מהשטיחים. השטיחים ארוגים בשיטת “אלף הפרחים”­ מילפלר. שטיחים אלה התגלו שוב בטירת בוסאק ב­1841 , וכיום הם מוצגים במוזיאון קולוני בפריז, שרכש אותם ב­1882.

שבנורמנדי. זהו שטיח יוצא (Bayeux) שטיח מפורסם נוסף נמצא גם הוא בצרפת בעיר ביו דופן שמתאר באופן נאראטיבי, ולאורך שבעים מטרים את כיבוש נורמנדי, ואח”כ צרפת כולה, ע”י וויליאם הכובש, שליט אנגליה, ב­1066.

כשטיחים אחרים באותה תקופה, תאר מלבד האירועים ההיסטוריים, גם את החיים היומיומיים של תושבי האזור. שטיחים אלה נרקמו בחוטי צמר בצבעים שונים על גבי רצועת פשתן.

השטיח האדום

אין עוד שטיחים רבים בעולם שהפכו להיות סמל, והם כל כך מפורסמים ומייצגים זוהר כמו השטיח האדום. כולם מכירים את הביטוי “לפרוש שטיח אדום”, שמשמעותו לחלוק כבוד למישהו.  מקורו של הביטוי הוא עוד בימים עברו, בהם הפקת הצבע האדום והארגמן הייתה מורכבת ויקרה מאוד, מאחר והשתמשו להפקתו בגופם של מיני חלזונות קונכיות וחיפושיות, ולכן שטיחים ואריגים שצבעם אדום נועדו לאלים ולבני תמותה רבי מעלה כגון משפחות מלוכה ואצולה. בימינו משמשים שטיחים אדומים בטקסים, שהידוע בהם הואטקס האוסקר, אך גם כנתיב צעידה של החתן והכלה והוריהם בדרך לחופות. למשל, אריגת שטיחים היא מלאכה ואומנות עתיקה מאוד, שנמצאו עדויות לקיומה כבר לפני אלפי שנים,בתרבויות וביבשות שונות, החל במזרח אסיה סין, מונגוליה ואפגניסטן, דרך אירופה של וויליאם הכובש, וכלה בשטיחים הנדירים של התרבויות הפרה קולומביאניות, ושל שבט הנבאחו ממרכז אמריקה.

בשטיחי מתריב של האחים מתת, מכירים ומוקירים את ההיסטוריה הענפה והמסורות העתיקות של אריגת השטיחים, ומתמחים ביבוא, סחר ומכירה של שטיחים, שנעשו ע”י אמנים גדולים בפרס, אפגניסטן ופקיסטן.

קראו גם : שטיחים לחדרי ילדים | שטיחים לסלון | שטיח שאגי